Reconstruction:Proto-West Germanic/opanbārī
Proto-West Germanic
Etymology
From *opan + *-bārī.
Adjective
*opanbārī
Inflection
| ja-stem | |||
|---|---|---|---|
| Singular | Masculine | ||
| Nominative | *opanbārī | ||
| Genitive | *opanbārijas | ||
| Singular | Masculine | Feminine | Neuter |
| Nominative | *opanbārī | *opanbāriju | *opanbārī |
| Accusative | *opanbārijanā | *opanbārijā | *opanbārī |
| Genitive | *opanbārijas | *opanbārijeʀā | *opanbārijas |
| Dative | *opanbārijumē | *opanbārijeʀē | *opanbārijumē |
| Instrumental | *opanbāriju | *opanbārijeʀu | *opanbāriju |
| Plural | Masculine | Feminine | Neuter |
| Nominative | *opanbārijē | *opanbārijō | *opanbāriju |
| Accusative | *opanbārijā | *opanbārijā | *opanbāriju |
| Genitive | *opanbārijeʀō | *opanbārijeʀō | *opanbārijeʀō |
| Dative | *opanbārijēm, *opanbārijum | *opanbārijēm, *opanbārijum | *opanbārijēm, *opanbārijum |
| Instrumental | *opanbārijēm, *opanbārijum | *opanbārijēm, *opanbārijum | *opanbārijēm, *opanbārijum |