გააჩერებს
Georgian
Etymology
From გა- (ga-) + აჩერებს (ačerebs).
Pronunciation
- IPA(key): [ɡ̊aat͡ʃʰeɾebs]
- Hyphenation: გა‧ა‧ჩე‧რებს
Verb
გააჩერებს • (gaačerebs) (third-person singular future indicative, verbal noun გაჩერება)
- (transitive) to stop (to cause to cease moving or progressing)
Conjugation
Conjugation of (გა)აჩერებს ((ga)ačerebs) (see also Appendix:Georgian verbs)
| perfective | imperfective | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| verbal noun | გაჩერება (gačereba) | [Term?] | |||||
| person | singular | plural | |||||
| first | second | third | first | second | third | ||
| screeves | მე (me) | შენ (šen) | ის (is) | ჩვენ (čven) | თქვენ (tkven) | ისინი (isini) | |
| present | present | ვაჩერებ (vačereb) | აჩერებ (ačereb) | აჩერებს (ačerebs) | ვაჩერებთ (vačerebt) | აჩერებთ (ačerebt) | აჩერებენ (ačereben) |
| imperfect | ვაჩერებდი (vačerebdi) | აჩერებდი (ačerebdi) | აჩერებდა (ačerebda) | ვაჩერებდით (vačerebdit) | აჩერებდით (ačerebdit) | აჩერებდნენ (ačerebdnen) | |
| present subjunctive | ვაჩერებდე (vačerebde) | აჩერებდე (ačerebde) | აჩერებდეს (ačerebdes) | ვაჩერებდეთ (vačerebdet) | აჩერებდეთ (ačerebdet) | აჩერებდნენ (ačerebdnen) | |
| future | future | გავაჩერებ (gavačereb) | გააჩერებ (gaačereb) | გააჩერებს (gaačerebs) | გავაჩერებთ (gavačerebt) | გააჩერებთ (gaačerebt) | გააჩერებენ (gaačereben) |
| conditional | გავაჩერებდი (gavačerebdi) | გააჩერებდი (gaačerebdi) | გააჩერებდა (gaačerebda) | გავაჩერებდით (gavačerebdit) | გააჩერებდით (gaačerebdit) | გააჩერებდნენ (gaačerebdnen) | |
| future subjunctive | გავაჩერებდე (gavačerebde) | გააჩერებდე (gaačerebde) | გააჩერებდეს (gaačerebdes) | გავაჩერებდეთ (gavačerebdet) | გააჩერებდეთ (gaačerebdet) | გააჩერებდნენ (gaačerebdnen) | |
| aorist | aorist | გავაჩერე (gavačere) | გააჩერე (gaačere) | გააჩერა (gaačera) | გავაჩერეთ (gavačeret) | გააჩერეთ (gaačeret) | გააჩერეს (gaačeres) |
| optative | გავაჩერო (gavačero) | გააჩერო (gaačero) | გააჩეროს (gaačeros) | გავაჩეროთ (gavačerot) | გააჩეროთ (gaačerot) | გააჩერონ (gaačeron) | |
| perfect | perfect | გამიჩერებია (gamičerebia) | გაგიჩერებია (gagičerebia) | გაუჩერებია (gaučerebia) | გაგვიჩერებია (gagvičerebia) | გაგიჩერებიათ (gagičerebiat) | გაუჩერებიათ (gaučerebiat) |
| pluperfect | გამეჩერებინა (gamečerebina) | გაგეჩერებინა (gagečerebina) | გაეჩერებინა (gaečerebina) | გაგვეჩერებინა (gagvečerebina) | გაგეჩერებინათ (gagečerebinat) | გაეჩერებინათ (gaečerebinat) | |
| perfect subjunctive | გამეჩერებინოს (gamečerebinos) | გაგეჩერებინოს (gagečerebinos) | გაეჩერებინოს (gaečerebinos) | გაგვეჩერებინოს (gagvečerebinos) | გაგეჩერებინოთ (gagečerebinot) | გაეჩერებინოთ (gaečerebinot) | |
| imperative | – | შენ (šen) | – | ჩვენ (čven) | თქვენ (tkven) | – | |
| — | გააჩერე (gaačere) | — | გავაჩეროთ (gavačerot) | გააჩერეთ (gaačeret) | |||
Related terms
- გაჩერებული (gačerebuli)
References
- Čikobava, Arnold et al., editors (1950–1964), “გააჩერებს”, in Kartuli enis ganmarṭebiti leksiḳoni [Explanatory Dictionary of the Georgian language] (in Georgian), Tbilisi: Academy Press
- გააჩერებს on ganmarteba.ge