ōļaz
Livonian
Etymology
From Proto-Finnic *haljas.
Pronunciation
- IPA(key): /ˈɒːʎɑz/, [ˈɒːʎɑz̥]
Adjective
ǭļaz
- green
- Synonym: mõltsi
Declension
| singular (ikšlu’g) | plural (pǟgiņlu’g) | |
|---|---|---|
| nominative (nominatīv) | ǭļaz | aļļõd |
| genitive (genitīv) | aļļõ | aļļõd |
| partitive (partitīv) | ǭļazt | aļļidi |
| dative (datīv) | aļļõn | aļļõdõn |
| instrumental (instrumentāl) | aļļõks | aļļõdõks |
| illative (illatīv) | aļļõ aļļõz |
aļļiž |
| inessive (inesīv) | aļļõs | aļļis |
| elative (elatīv) | aļļõst | aļļist |